A Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaság Közlönye.
Lapszámok
Jelen oldalon a megelőző évfolyamig bezárólag tesszük közzé (azaz: ingyenesen letölthetővé) a Turul folyóirat számait (PDF formátumban). (A közzétételről a Turul SZMSZ D.VII.b. pontja rendelkezik.)
Az alábbi táblázatok évtizedenkénti bontásban tartalmazzák folyóiratunk számait, fordított időrendben (hogy a legutóbbi évtized számai legyenek felül).
A PDF (méret) oszlopban lévő linkre kattintva, megnyílik a számot (vagy számokat) tartalmazó PDF fájl, mely letölthető (elmenthető). A 2010 előtti számok évenként egyetlen PDF fájlba vannak összegyűjtve, míg a későbbiek számonként elkülönítve találhatók.
A Tartalom oszlopban lévő Tartalomjegyzék link, az illető szám online tartalomjegyzékére mutat (mely weboldalunk Tartalomjegyzékek menüpontja alatt található).
A táblázat elég hosszú, ezért a kívánt évtized megtalálását, az alábbi gyorsnavigátor segíti („kis fekete gombok”). Ha az évtized kezdő évét mutató gombot megnyomjuk, az oldal a kívánt évtizedhez (rész-táblázathoz) ugrik. A rész-táblázat feletti, évszámokat tartalmazó piros címsort megnyomva, az oldal ismét visszaugrik a gyorsnavigátorhoz (pontosabban: annak évtized szerint megfelelő gombjához).
Az oldal legalján találhatók a mutatók, valamint a folyóirat további Internetes elérhetőségeit tartalmazó linkgyűjtemény. Ezek a részek is elérhetők a gyorsnavigátorból (a fent írt módon, tehát a címsort megnyomva, az oldal a gyorsnavigátorhoz ugrik vissza).
Folyóiratunk jelentőségét jól mutatja, hogy tartalma, lapszámai, több online adatbázisban, illetve forrásgyűjteményben megtalálhatók.
Habár mi a folyóiratszámok hivatalos és elsődleges online közzétételi fórumának, csakis Társaságunk jelen weboldalát tartjuk, mégis büszkeséggel tekintünk a többi portálra is, melyeken lapunk megtalálható; mert ezek a Turulnak, az abban megjelent közleményeknek és adatoknak, a magyar történeti segédtudományi kutatásban betöltött nélkülözhetetlen, központi szerepét tanúsítják.
Ezért az alábbi listába gyűjtöttük össze a Turul további online elérhetőségeit; mindegyikhez odaírva az elérhető évfolyamokat, valamint a kereshetőség minéműségét. (Az alább felsorolt adatbázisokban – oldalunkkal ellentétben – a folyóirat teljes szövegében lehet keresni, ám a találatok eltérő részletességgel jelennek meg, és maga a keresés sem korlátozható minden esetben a Turul folyóirat tartalmára.)
MTA Könyvtár – REAL-J Az MTA Könyvtárának digitalizált folyóiratokat tartalmazó REAL-J repozitóriuma, a családtörténeti folyóiratok között, a Turul összes évfolyamának digitalizált (PDF) változatát tartalmazza. Az oldal jobb-felső keresőmezőjével, a folyóirat teljes szövegében lehet keresni, azonban a találatok csak évfolyam-szinten jelennek meg (vagyis azt az évfolyamot hozza ki a találati listában, amelyben a keresett kifejezés szerepel). Így az évfolyam minden egyes számát, külön-külön meg kell nyitni ahhoz, hogy (a PDF-en belüli, ismételt kereséssel) megtaláljuk a tényleges előfordulási helyet. A repozitórium használata ingyenes. Évkör: 1883–napjainkig. Kereshetőség: a teljes szövegben (de a találatok csak évfolyam-szinten jelennek meg).
Arcanum Digitális Tudománytár (ADT) A kutatók által gyakran használt ADT adatbázisban, szintén megtalálható folyóiratunk. Itt a teljes szövegű keresés találatai jól elkülönítve jelennek meg, ami a használatot nagymértékben könnyíti. Az adatbázis hátránya azonban, hogy a teljes folyóiratszámok/évfolyamok csak korlátozottan (több részletben) tölthetők le. Az adatbázis csak előfizetéssel, illetve ADT hozzáféréssel rendelkező intézményekben (pl. könyvtár, egyetem, kutatóintézet) használható. Az ilyen intézmények az úgynevezett ADT hozzáférési pontok, melyeknek listája az ADT oldalán megtalálható. Évkör: 1883–napjainkig. Kereshetőség: a teljes szövegben (minden egyes előfordulás külön találatként jelenik meg).
Arcanum Kézikönyvtár Az Arcanum Adatbázis Kft. ingyenes online kézikönyvtárában, kereshető formában megtalálható a folyóirat első működési korszakának teljes anyaga. (Az online adatbázis az Arcanum által régebben, CD/DVD formájában kiadott Turul adatbázis-fájl alapján készült.) Évkör: 1883–1950. Kereshetőség: a teljes szövegben (minden egyes előfordulás külön találatként jelenik meg).
Családkutatás.hu A Péchy Gáspár által üzemeltetett, ingyenes családtörténeti adatbázisban, szintén megtalálható a Turul első periódusa. Ez is az Arcanum optikai adathordozója alapján készülhetett. A navigáció és a keresés itt nehézkesebb, mint az Arcanum Kézikönyvtár oldalon. A keresés a jobb-felső keresőmezővel történik, és a portál teljes szöveges tartalmára vonatkozik – tehát nem csak a Turulra. A találatok a honlap HTML-oldalainak szintjén jelennek meg. Évkör: 1883–1950. Kereshetőség: a teljes szövegben (de a találatok csak HTML-oldal szinten jelennek meg).
Elektronikus Periodika Adatbázis (EPA) Az Országos Széchényi Könyvtár által működtetett EPA adatbázis, a Turul 2010. utáni évfolyamait tartalmazza. Az egyes évfolyamokon belül a számok elkülönítve, saját tartalomjegyzék-oldallal jelennek meg. E tartalomjegyzékekből az egyes cikkek külön-külön is letölthetők (különlenyomat-jelleggel); valamint a tartalomjegyzék alján, a teljes folyóiratszám letöltésére is van lehetőség. Az EPA főoldalán, jobboldalt lévő Teljes szövegű kereső mező révén, a teljes adatbázisban való, teljes szövegű keresésre is van lehetőség. A találatok az adatbázisban elérhető dokumentumok szintjén jelennek meg, szöveges előnézettel. Az adatbázis használata ingyenes. Évkör: 2010–napjainkig. Kereshetőség: a teljes szövegben (de a találatok csak dokumentum-szinten jelennek meg).
Internet Archive (Archive.org) Érdekességként megemlítjük, hogy az Internet Archive nevű digitális könyvtárban is vannak szórványosan (tengerentúli könyvtárakból digitalizált) MHGT-kiadványok; így a Turul folyóirat 1889–1890 és 1897–1898 évfolyamai (páronként egybekötve), valamint a második világháború előtti két mutató (1883–1892 és 1893–1933). A dokumentumok ingyenesen letölthetők. Keresni a főoldali keresőmezővel, illetve a részletes keresővel lehet; a kiválasztott keresőmódtól függően, akár az adatbázisban lévő dokumentumok teljes szövegében is. A találatok az adatbázisban elérhető dokumentumok szintjén jelennek meg. Évkör: 1889–1890 és 1897–1898. Kereshetőség: a teljes szövegben (de a találatok csak dokumentum-szinten jelennek meg).